„On wrócił” TUTAJ…

„On wrócił”

TUTAJ można obejrzeć film:
https://m.cda.pl/video/720652ed?fbclid=IwAR2dzkjhGmhhL7sPXsaR8cRcUlbMVpIVNbnxGEMqR8mcCEb5cZYIqBtfL2k

Polecam ten film! W 1962 P. K. Dick napisał swoją głośną powieść s/f „Człowiek z wysokiego zamku”. Dzieło zaliczono do gatunku historia alternatywna. Na podstawie książki powtał serial: https://www.cda.pl/video/1839695c2
W swojej powieści P.K. Dick przedstawił wizję swiata po wygraniu II wojny światowej przez Niemcy. Jako fan twórczości Dicka łatwo wyczuwam klimat, jaki tworzył w swoich książkach. Gdybym nie wiedział, że nie napisał tego typu powieści, czy opowiadania, pomyślałbym że maczał palce w pomyśle na film „On wrócił”. Ten film jest ostrzeżeniem i pokazuje że ziarna jadu, jakie rozsiewają demagodzy w rodzaju Adolfa Hitlera w każdym okresie i państwie mogą paść na podatny grunt! Kiedy go oglądałem w głowie przewijał mi się refren jednego z tekstów Kazika Staszewskiego:

„Opamiętajcie się!
Opamiętajcie się!
Faszyzm ma to do siebie
Opamiętajcie się!
Opamiętajcie się!
Że rodzi się niepostrzeżenie!”

Opis filmu:

„XXI wiek. Rok 2015. Po siedemdziesięciu latach, do współczesnego Berlina wraca Adolf Hitler. Führer podróżuje po kraju, rozmawia z ludźmi, jest trochę zagubiony… Próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości, nie rezygnuje jednak ze swojego pragnienia panowania nad światem.

Nie ma już wojny, ani jego partii. Wśród wszechobecnego pokoju, pod rządami Angeli Merkel, u boku wielu tysięcy imigrantów, zaczyna karierę w telewizji. Ludzie, których spotyka podczas swej podróży po współczesnych Niemczech, uważają go za politycznie niepoprawnego komika, co czyni go gwiazdą. Jednak wewnętrznie, jak i zewnętrznie Hitler cały czas przypomina siebie z 1945 roku.”

#historia #nazizm #sztuka #nauka #film #ciekawostki