Beyond the Darkness…

Beyond the Darkness (1979)

Cześć! Przepraszam, że tak długo nic nie pisałem, ale zaczęła się #studbaza, więc wszystko trzeba ogarnąć, czasu mało, więc skupiłem się bardziej na oglądaniu filmów, a nie ich polecaniu. Tyle o mnie, teraz czas na tak zwany „gwóźdź programu” czyli kolejny chory horror. Dzisiaj „Beyond the Darkness”, które jest lepiej znane pod swoją oryginalną, włoską nazwą: „Buio Omega”. Zapraszam!

Cała historia rozpoczyna się, gdy dziewczyna Francesco (bogatego młodzieńca, który w wolnych chwilach zajmuje się wypychaniem martwych zwierząt), Anna umiera. Mężczyzna jest tym faktem na tyle poruszony, że postanawia zatrzymać ją przy sobie na wieczność, w tym celu tuż po jej pogrzebie zakrada się na cmentarz, po czym wykopuje i wykrada jej ciało…

Na tym się zatrzymamy, bo nie chciałbym wam opowiedzieć za dużo i popsuć wam cały seans. Wracając do filmu. Został on wyreżyserowany oraz nakręcony przez naszego dobrego znajomego Joe D’Amato, o którym miałem szanse już się wypowiedzieć przy okazji mojej „recenzji” „Antropophagusa” (https://www.wykop.pl/wpis/34017973/antropophagus-1980-lubicie-filmy-o-kanibalach-no-t/). Za muzykę odpowiadał między innymi zespół „Goblin”, więc chociaż dla nich zobaczcie to dzieło.

Ogólnie po zobaczeniu z jakim reżyserem mam do czynienia i mając w głowie jego filmografie nie nastawiałem się jakoś super pozytywnie, lecz D’Amato, po raz kolejny udowodnił mi, że oprócz kiepskich porno-horrorów potrafi też stworzyć na prawdę bardzo dobre kino grozy. Spytacie pewnie jak tam z efektami gore, czy są lepsze od tych w „Antropophagusie”, czy gorsze, a może takie same? Odpowiem: według mnie tutaj D’Amato wybił się na szczyt swoich możliwości, sprawiając, że sceny, które z obiektywnego punktu widzenia nie są jakieś super obrzydliwe, to w połączeniu z genialnymi zdjęciami, muzyką i odpowiednim klimatem robią duże wrażenie, co wcale nie jest takie proste. Podsumowując, film bardzo mi się podobał, idealny na podróże i późną noc, gdy nie macie co ze sobą zrobić, a koniecznie chcecie oglądnąć jakiś mało wymagający horror.

Moja ocena: 8/10
Link do filmweba: https://www.filmweb.pl/film/Mroczny+instynkt-1979-127977/cast/crew#music

Jeśli chcecie więcej, to zapraszam pod tag #nwjaktonazwac.
#horror #film #ogladajzwykopem #filmnawieczor #gruparatowaniapoziomu